خفاش و بیماری – چرا خفاشهای لامصب مریض نمیشوند

به چند ویروس مرگبار آلوده

خفاش و بیماری – چرا خفاشهای لامصب مریض نمیشوند

ویدیو در دو قسمت به مدت 8 دقیقه

? این خفاش اگر انسان بود، بدجوری به دردسر می افتاد. خفاش کوچولو به چند ویروس مرگبار آلوده است، از جمله آنهایی که باعث بروز هاری، سارس، ایبولا و کرونا می شود.

? اما با اینکه تشخیص پزشکی برای سایر پستانداران می تواند منتهی به مرگ شود، این موجود بالدارِ حیرت‌انگیز کاملاً آسوده‌خاطر به زندگی ادامه می دهد. در حقیقت، خفاش کوچولوی ما حتی 30 سال بعدی عمرش را طوری می گذراند که انگار اوضاع عادیِ عادی است، خب چون برای خفاشها جز این نمی تواند باشد.

خفاش و بیماری

? پس چه عاملی دارد این خفاش را از چنین عفونت های خطرناکی محافظت می کند؟ برای پاسخگویی به این پرسش، ابتدا باید رابطه میان ویروس و میزبانش را درک کنیم. هر ویروس طوری تکامل پیدا کرده که گونه های خاصی در طبقه ای از موجودات زنده را آلوده کند.

? به همین علت، انسان ها بطور معمول به ویروس های گیاهی آلوده نمی شوند، و به همین علت زنبورها هیچ وقت آنفلوانزا نمی گیرند. با این حال، ویروس ها گاهی در میان گونه های نزدیک مانند خفاش جهش می کنند و از آنجا که میزبان جدید هیچ دفاع مستحکمی در دستگاه ایمنی خود ندارد، ویروس ناشناخته می تواند چالشی مرگبار برای بدن میزبان بوجود بیاورد.

برای ادامه لطفاً تماشا کنید! ?

کتاب جدید در زمینه روانشناسی موفقیت و خودیاری
توجه نیرومندترین ابزار انسان برای اجرای هر وظیفه‌ای به شمار می‌رود. دایرۀ توجه ما هرگز به اندازه امروز محدود و پرازدحام نبوده است
"با اجرای تمرین‌های ویژه و ماندن در محیط‌های غنی و تجربه‌های گوناگون می‌توان ب
آموزه‌ های آواگونه برای والدین - بریده متن از کتاب در زمینه رواشناسی خانواده - 1 دقیقه
رژیم غذایی 20/20 - بریده متن از کتاب در زمینه سلامت و تغذیه - 1 دقیقه
راه و رسم عشق‌ ورزی - بریده متن از کتاب در زمینه روانشناسی و خودسازی
بی‌‌‌حدومرز - صحبت‌های جیم کوئیک نویسنده کتاب - 1 دقیقه
خوردن برای زیبا ماندن - حرف‌های دیوید وولف نویسنده کتاب - 3 دقیقه