کتاب انضباط ذهن ‌آگاهانه و ذهن آگاهی – گفتگوی کوتاه شونا شاپیرو و کریس وایت قسمت دوم

کتاب انضباط ذهن آگاهی
گفتگوی کوتاه شونا شاپیرو و کریس وایت

نویسنده های کتاب انضباط ذهن‌آگاهانه و ذهن آگاهی : رویکردی محبت‌آمیز برای تعیین محدودیت‌ها و پرورش کودکی باهوش از لحاظ عاطفی

قسمت 2 از 2:

متوجه شدیم که پنج عنصر بنیادی از چنین تجربه ای وجود دارد، از جمله پنج عنصر اصلی انضباط ذهن آگاهانه که به کودکان کمک می کند به ظرفیت کامل خود نایل شوند.

فضای محبت آمیز بدون شرط برای اینکه به خود کامل شان تبدیل شوند هدایتگری، محدودیت های سالم و اشتباهات که به شکل خاصی روی آن تأکید می کنیم تا نشان بدیم انتخاب ها گاهی غلط هستند یعنی هیچ ایرادی از لحاظ بنیادی در هیچ تعاملی وجود ندارد.

همانطور که به این مولفه ها نگاه می کردیم و همینطور که مقوله انضباط و روشهای فرزندپروری، خیلی زود و فوری متوجه شدیم که ذهن آگاهی بخش هسته ای در تمام اینهاست.

یعنی اگر والدین حضور ذهن نداشته باشند اگر رابطه شان با کودک قطع شود و همینطور رابطه به خودشان هیچ کدام از این ترفندها و هیچ کدام از این ابزارها هیچ کدام از این اطلاعات فایده ای نخواهند داشت.

ذهن آگاهی یعنی اینکه

یاد بگیریم چطور در هر لحظه بطور کامل بیدار و هوشیار باشیم تا اینطوری بطور واضح متوجه بشیم چه اتفاق هایی دارد می افتد و واکنش های آگاهانه بروز دهیم چیزی که کودکان ما بیشتر از همه نیاز دارند این است که ما حضور داشته باشیم و محبت کنیم.

پس ذهن آگاهی واقعاً به ما والدین کمک میکنه تا این سبک را بتدریج اجرا کنیم، فکر می کنیم یکی از ابعادی که کریس و من واقعاً دوست داریم در این کتاب تأکید کنیم این است که باید خرید را پرورش دهیم که همگی از وجودش مطلع هستیم و کم و بیش در تمام ما دیده می شود.

و قرار نیست چیزی را به شما آموزش بدیم که خودتان از قبل نمی دانید، ما به شما فقط یادآوری می کنیم تا این مهارت ها را تقویت کنید، چون می دانیم تمرین باعث پیشرفت میشه و تجربه های متفاوت باعث شکل گیری مغز میشه.

همینطور از لحاظ جسمانی و فیزیولوژیکی دگرگون میشیم، ماهیت شخصیت هم تغییر میکنه و اینطور می تونیم اون خصوصیت هایی رو وارد زندگی خودمان کنیم که بیشتر از همه لازم داریم به اون کیفیت از روابط دلخواه برسیم.

و به نظر من عشق نیاز به زحمت و سختی دارد، به توجه و انرژی و مقدای حوصله و تغذیه روحی هم نیاز دارد متشکرم.

مطالب مرتبط:

کتاب انضباط ذهن ‌آگاهانه و ذهن آگاهی; گفتگوی کوتاه شونا شاپیرو و کریس وایت قسمت اول

انضباط ذهن آگاهانه; کتاب والدین در زمینه روانشناسی خانواده و فرزندپروری

کتاب های فرزندپروری; در مقام والدین در خانه چه مسئولیتی نسبت به بچه ها داریم؟

مصاحبه با جوانا فابر نویسنده کتاب به کوچولوها گفتن، از کوچولوها شنیدن قسمت اول

کتاب روانشناسی خانواده و فرزندپروری; والدین آرامش‌بخش، برادر و خواهر خوشحال

آیا روزی از دستت رها خواهم شد؟; کتاب در زمینه ازدواج خانواده و طلاق از همسر خودشیفته